صفحه اول lتماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران
درباره خجند

دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فرهنگی

 

دانشگاه دولتی خجند به نام باباجان غفورف

این دانشگاه در سال ۱۹۳۲ میلادی برپا گردید. در آغاز با نام انستیتوی عالی پداگوگی شناخته میشد. در روزگار شوروی این دانشگاه، انستیتوی دولتی پداگوگی لنینآباد نام داشت. پس از استقلال جمهوری تاجیکستان از شوروی، به نام کنونی تغییر نام داد. بعد از دانشگاه ملی تاجیکستان این دانشگاه بزرگترین دانشگاه کشور تاجیکستان است. دانشگاه دولتی خجند دارای چند دانشکده است:

۱. ریاضیات

2. فیزیک و فن

3. هنر و گرافیک

4. تکنولوژی اطلاعاتی

5. زبانهای خارجی (عربی، انگلیسی، آلمانی، فارسی)

6. زبانشناسی روسی

7. زبانشناسی ازبکی

8. پداگوگی (علوم تربیتی)

9. زبانشناسی فارسی تاجیکی

10. شرقشناسی – زبانهای شرقی

11. مطالعات محیطی

12. تاریخ و حقوق

13.بازرگانی و اقتصاد بازار

14. دانشکده هنر

15. تربیت بدنی

16. شیمی

به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خجند، در دانشکده شرق شناسی و همچنین در دانشکده فیلولوگی دانشگاه دولتی خجند، اتاق ایران تاسیس شده و در این مکان برنامه هایی از قبیل تشکیل کلاس های آموزش الفبای نیاکان،توزیع کتاب ایرانی،خدمات اینترنتی و کامپیوتری اجرا می شود.

 

دانشگاه دولتی حقوق،تجارت و سیاست

دانشگاه از ۱۹۹۴ تأسیس شده، از ابتدای فعالیت رو به توسعه نهاد. در این دانشگاه بیش از ۵۸۰۸ دانشجو از در رشته های حقوق، اقتصاد، مدیریت، بازاریابی، فناوری اطلاعات و تکنولوژی های کامپیوتری، علوم سیاسی و روابط بین الملل تحصیل می کنند. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

دانشکده حقوق

دانشکده تجارت و بازاریابی

دانشکده تکنولوژی کامپیوتری نوین

دانشکده اقتصاد

دانشکده علوم سیاسی و روابط بین الملل

دانشکده حسابداری و مالیات

 

دانشکده اقتصاد و سودای دانشگاه دولتی تجارت تاجیکستان

این دانشکده شعبه ­ای است از دانشگاه دولتی تجارت تاجیکستان در دوشنبه است.در این واحد دانشگاهی بیش از دو هزار دانشجو تحصیل می کنند. این دانشکده دارای سه گروه است که عبارت اند از:

گروه اقتصاد و تکنولوژی نوین

گروه تجارت و فعالیت گمرکی و حقوق

گروه بازرگانی و حسابداری

در سال ۲۰۱۰، مجموعه آموزشی خجند به انستیتوی اقتصاد و بازرگانی ارتقا یافت. این دانشگاه از نظر تجهیزات علمی در میان دانشگاه های خجند در مرتبه دوم قرار دارد. در تابلویی در مقابل دانشکده اقتصاد و سودای دانشگاه دولتی تجارت تاجیکستان نوشته شده است: متفکر بزرگ و ابرمرد دنیای ادب و حکمت،میر سید علی همدانی.

 

دانشکده پلی تکنیک محمد عاصمی

این دانشگاه در سال 2010 تاسیس شد. دانشکده پلی تکنیک دانشگاه فنی "محمد عاصمی" شهر خجند دارای چهار گروه آموزشی، 178 استاد از جمله هفت پروفسور و سه هزار و 650 دانشجو است. این دانشکده نخستین نهاد دانشگاهی در آسیای مرکزی است که به پایگاه داده های مرکزی برای ثبت اطلاعات دانشگاه مجهز شده است. در حال حاضر پنج هزار نفر از طریق 950 دستگاه رایانه از این سیستم یکپارچه اطلاعات استفاده می کنند.


تماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران