صفحه اول lتماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران
درباره خجند

درباره ما

 

وابستگی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر خجند

 

وابستگی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر خجند، مرکز ولایت سغد پیرو توافقات ایران و تاجیکستان در هفتمین کمیسیون مشترک دو کشور و پس از موافقت وزارتخانه های امور خارجه، فرهنگ، عدلیه، رشد اقتصاد و سودا و مقامات اجرایی حاکمیت دولتی ولایت سغد و تصدیق رییس جمهوری تاجیکستان از سال 1389 آغاز به کار کرد. این نمایندگی فرهنگی در زمینه رشد و توسعه همکاری های علمی، آموزشی، فرهنگی و هنری میان نهادها و شخصیت های دو کشور بر اساس موافقتنامه همکاری های فرهنگی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری تاجیکستان (امضا شده در تاریخ 1374/4/27 شمسی برابر با 1995/7/18 میلادی) فعالیت می کند. 

برپایی نشست ها و همایش های مشترک ادبی و فرهنگی، حمایت از اعزام گروه های علمی و فرهنگی، برگزاری دوره های مختلف آموزشی، تلاش برای معرفی مفاخر فرهنگی و میراث مشترک دو کشور محور برنامه های این نمایندگی است. برپایی محفل های علمی در روزهای فرهنگی مانند روز بزرگداشت حافظ، خيام، فردوسی، عطار، مولانا، ابن سينا با همكاری دانشگاه‌ها و نهادهاي فرهنگي كشور تاجيكستان و نيز برگزاری مراسم در مناسبت‌های دینی و ملی مانند دهه فجر، نوروز، عيد مبعث، سالگرد رحلت امام خمينی (ره) و ... از ديگر فعاليت‌های وابستگی فرهنگی ایران در خجند است.

مراجعان به وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در خجند می توانند از اين خدمات استفاده كنند:

1.کتابخانه وابستگی فرهنگی:

علاقمندان به زبان فارسی می توانند با مراجعه به كتابخانه نمایندگی فرهنگی ایران از خدمات تالار قرائت و همچنین امانت کتاب بهره مند شوند. در این کتابخانه بیش از 4 هزار جلد کتاب شامل كتاب‌های مرجع، دیوان شعرا، ادبيات داستانی و تاریخ و تمدن و تعدادی از نشریات ایرانی در دسترس مراجعان قرار دارد. 

2.مرکز دیجیتال و ویدئو کلوپ: 

محققان و دانشجویان تاجیک می توانند در اين بخش علاوه بر استفاده رایگان ار اینترنت پرسرعت برای اتصال به سامانه های علمی و فرهنگی ایران از  کتابخانه دیجیتال این مرکز با بیش از 60هزار جلد منبع به زبان فارسی بهره ببرند. همچنین مجموعه‌ای از فيلم‌های سينمايی، مستند، موسيقی ايرانی، سريال‌های تلويزيونی و نرم‌افزارهای رايانه‌ای نیز در دسترس مراجعان است.

3.دوره های آموزشی و فرهنگی:

دوره های آموزشی نمایندگی فرهنگی ایران در خجند شامل آموزش الفبای نیاکان (خط فارسی) و دوره های حافظ شناسی، شاهنامه خوانی، شرح مثنوی معنوی، نشست های آشنایی با سینمای ایران و ... با مشارکت دانشگاه ها و نهادهای علمی و فرهنگی تاجیکستان برگزار می شود. مشخصات این دوره ها را می توانید از اینجا دریافت کنید.

4.اتاق های ایران:

در حال حاضر 4 اتاق ایران در شهر خجند با ارائه خدماتی از قبیل اینترنت پرسرعت برای دسترسی به سامانه های ایرانی، کتابخانه و برپایی نشست ها و دوره های آموزشی مختلف در خدمت علاقمندان به میراث مشترک دو کشور است. مشخصات این اتاق ها به شرح زیر است: 

بخش فارسی و ایرانشناسی در کتابخانه مرکزی ولایت سغد به نام تاش خواجه اسیری (تأسیس سال 1393)

اتاق ایران در دانشکده فیلولوگی دانشگاه دولتی خجند (تاسیس سال 1377) 

اتاق ایران در دانشکده شرقشناسی دانشگاه دولتی خجند (تاسیس سال 1391)

اتاق الفبای نیاکان ویژه کودکان و نوجوانان در مجتمع آموزشی پیمان عزیزان (تأسیس سال 1393) 

 

 


 

 

تماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران