صفحه اول lتماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران
درباره خجند

اخبار > برگزاری دومین «جشنواره دانش‌آموزی شاهنامه»


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری دومین «جشنواره دانش‌آموزی شاهنامه»

مراسم اختتامیه دومین «جشنواره دانش‌آموزی شاهنامه» در سطح مدارس شهر خجند در پنج بخش حفظ و دکلمه اشعار، مقاله‌نویسی، نمایش، نقاشی و خوشنویسی با حمایت وابستگی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه 27 اردیبهشت در مجتمع آموزشی پیمان عزیزان برگزار شد.

در مراسم اختتامیه این جشنواره که با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان تاجیک با ادبیات و فرهنگ نیاکان برگزار شد مسعود احمدوند وابسته فرهنگی ایران در خجند، نورمحمد نیازی شاعر خلقی تاجیکستان، مقیم اشورف استاد دانشکده هنر دانشگاه دولتی خجند، معلمان و دانش‌آموزان مدارس مختلف شهر خجند حضور داشتند.

ابتدا عبدالجبار غنی زاده مدیر مجتمع آموزشی پیمان عزیزان با اشاره به راه یافتن 33 نفر به بخش‌های مختلف مرحله پایانی جشنواره شاهنامه اظهار داشت: بیش از یک ماه است که مراحل مقدماتی این جشنواره در مدارس برگزیده شهر خجند در حال برگزاری است و در نهایت با ابراز خرسندی از استقبال چشمگیر دانش‌آموزان امروز شاهد برپایی مرحله نهایی و اختتامیه جشنواره فرهنگی و هنری شاهنامه ابوالقاسم فردوسی میان راه یافتگان به این مرحله از 8 مدرسه شهر خجند هستیم.

سپس مرحله نهایی بخش حفظ و قرائت اشعار شاهنامه به دو زبان روسی و فارسی آغاز شد و دوازده دانش‌آموز راه یافته به این مرحله، فهرست ابیات حفظ نموده خود را به هیأت داوران اعلام کردند. هیأت داوران متشکل از نورمحمد نیازی، مسعود احمدوند، مقیم اشوراف و عبدالفتاح حاجی اف با در نظر گرفتن ملاک‌هایی مانند شیوه خوانش، تعداد ابیات حفظ شده و درک معانی ابیات و واژه‌ها، مهارت حفظ و دکلمه هر کدام از شرکت‌کنندگان را سنجیدند.

پس از برگزاری این بخش، نورمحمد نیازی شاعر خلقی تاجیکستان و رئیس هیات داوران ضمن ابراز خرسندی از برگزاری آزمون شاهنامه‌خوانی در بین دانش آموزان طی سخنانی تأکید کرد: شاهنامه یکی از کتاب‌های بسیار ارزشمند ما فارسی زبانان است. فردوسی با آفرینش شاهنامه نه تنها زبان ما را زنده نگه داشت بلکه ملت ما را هم زنده کرد.

وی افزود: فردوسی با آفریدن شاهنامه به ترغیب اندیشه‌های انسان ساز از قبیل منزلت خرد و دانش، معرفت، صبر، غیرت و جوانمردی و از همه مهم‌تر وطن‌داری و وطن‌دوستی پرداخته است. خواندن شاهنامه به هر کس روح تازه می‌بخشد و در وجود انسان حس شجاعت و دلیری ایجاد می‌کند. شاعر خلقی تاجیکستان خواندن شاهنامه به ویژه در دوران دانش آموزی را بسیار مهم دانست و افزود: این کتاب شما را با روحیه خودشناسی تربیت نموده و به حفظ ارزش‌های ملی و بومی دعوت می‌نماید.

مسعود احمدوند وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خجند نیز با تشکر از مسئولان اداره معارف و مدیران مدارس شهر خجند جهت فراهم آوردن مقدمات برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری شاهنامه استقبال جوانان تاجیک از این جشنواره را نشانه علاقه و احترام آنها به فرهنگ و تمدن نیاکان دانست و گفت: حکیم ابوالقاسم فردوسی در کنار روایت داستان پهلوانان و پادشاهان برای ما از ارزش‌هایی مانند خردگرایی، دلاوری، تلاش، عشق و محبت سخن می‌گوید که امروز نیز می‌تواند گره‌گشای مشکلات فردی و اجتماعی ما باشد.

سپس نورمحمد نیازی رئیس هیأت داوران با توجه به ملاک‌های ارزیابی جشنواره اسامی سه نفر از برگزیدگان بخش «حفظ و دکلمه ابیات شاهنامه» را اعلام کرد. بر اساس رأی هیأت داوران اسلام رحیم اف دانش‌آموز کلاس هشتم از مدرسه پیمان عزیزان با حفظ 110 بیت شایسته کسب رتبه اول شد و محرم جان برات اوه دانش آموز کلاس هفتم از مدرسه شماره 4 با حفظ 225 بیت به زبان روسی مقام دوم و عثمان بیک احمد بیک اف از مدرسه شماره 4 با حفظ 400 بیت به زبان فارسی جایگاه سوم را کسب کرد.

همچنین با توجه به انتخاب هیأت داوران از میان 10 اثر راه یافته به مرحله نهایی در بخش‌ مقاله نویسی، نگاره رحیم اوه دانش‌آموز کلاس دهم از مدرسه پیمان عزیزان، ماهره اورون اوه دانش آموز کلاس دهم از مدرسه شماره 1 و مهستی ناظم زاده دانش آموز کلاس دهم از مدرسه پیمان عزیزان نفرات برگزیده اعلام شدند.

در بخش نقاشی نیز رخشانه محمد جان اوه دانش آموز کلاس دهم از مدرسه پیمان عزیزان، مهرآور احراری دانش آموز کلاس هشتم از مدرسه شماره 15 و مهرانگیز عثمان اوه دانش آموز کلاس ششم از مدرسه پیمان عزیزان رتبه‌های اول تا سوم را کسب کردند.

همچنین در بخش خوشنویسی ابیات شاهنامه به خط فارسی نیز با انتخاب هیأت داوران رخشانه هاشم اوه دانش آموز کلاس هشتم ، دلیر میر حاجی اف دانش آموز کلاس هفتم و سید محمد نورالدین دانش آموز کلاس هفتم هر سه از مدرسه پیمان عزیزان به عنوان برگزیده انتخاب شدند. فردوس خلیل اف و اسدبیک البای اف دانش آموزان کلاس یازدهم نیز با اجرای نمایش «درفش کاویانی» توانستند نظر هیأت داوران را به عنوان برگزیده جلب نمایند.

در پایان مراسم، به برندگان جوایز نفیس و به همه راه یافتگان به بخش نهایی نیز هدایایی از سوی وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خجند اعطا شد. سال گذشته نخستین دوره جشنواره دانش آموزی شاهنامه برگزار شد که همایون کریم زاده نفر برگزیده آن دوره توانست در سطح تاجیکستان نیز عنوان برتر شاهنامه خوانی را کسب نماید.


١١:٣٠ - پنج شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٨٢٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٤٦خروج
تماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران