صفحه اول lتماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران
درباره خجند

اخبار > انتشار ویرایش دوم کتاب «جغرافیای ایران»


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار ویرایش دوم کتاب «جغرافیای ایران»

ویرایش دوم کتاب دانشگاهی «جغرافیای ایران» ويژه دانشجویان کرسی زبان فارسی به همت وابستگی فرهنگی جمهوري اسلامي ایران در خجند به خط سیریلیک، منتشر شد.

این کتاب توسط مهرنساء آچیل اوه، استاد دانشکده شرقشناسی دانشگاه دولتی خجند با همکاری وابستگی فرهنگی کشورمان فراهم آمده و توسط مؤسسه انتشاراتی «ناشر» در 180 صفحه همراه با عکس‌ها و نقشه‌های رنگی با جلد گالینگور چاپ شده است.

دانشجویان کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های تاجیکستان در سال دوم تحصیل، درس جغرافیای ایران را برای آشنایی با پدیده‌های طبیعی، جمعیتی، ویژگی‌های زیست محیطی و گردشگری نواحی مختلف ایران می‌گذرانند كه تاکنون کتاب ویژه‌‌ای برای این درس تدوین نشده بود.

 این کتاب علاوه بر مقدمه و فصلی حاوی «50 پرسش از درس‌ها»، مشتمل بر فصل‌هایي چون «معلومات عمومی؛ جمعیت و تاریخچه»، «تقسیمات کشوری، ادیان و مذاهب رسمی، اقتصادیات و صنعت»، «استان تهران»، «استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی»، «استان‌های گلستان و قم»، «استان‌های مازندران و اردبیل»، «استان‌های زنجان و اصفهان»، «استان‌های گیلان، کردستان، چهارمحال و بختیاری»، «استان‌های کهکیلویه و بویراحمد، سمنان، لرستان»، «استان‌های آذربایجان شرقی و غربی»، «استان‌های همدان و کرمانشاه»، «استان‌های فارس، یزد و بوشهر»، «استان‌های هرمزگان و خوزستان»، «استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، ایلام»، «استان‌های مرکزی، قزوین، البرز»، «توضیح لغات» و «تصاویر ایران» مي‌شود.

در کتاب جغرافیای ایران با اشاره به موادی از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اطلاعاتی در خصوص حقوق و وضعیت زندگی ادیان مختلف در ایران از جمله حق داشتن نماینده در مجلس شورای اسلامی، تعداد عبادتگاه‌ها و پراکندگی جمعیت آنها ارائه شده است. همچنین با استفاده از نقشه و نمودار اطلاعاتی در خصوص زبان، خط، نشان رسمی و پرچم جمهوری اسلامی ایران، نام ماه‌های ایرانی و سالشماری هجری شمسی به خوانندگان عرضه شده است.

 چاپ نخست این کتاب دو سال پیش با همکاری دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه دولتی خجند منتشر شد و مورد توجه دانشجویان و کرسی‌های فارسی در دیگر دانشگاه‌های تاجیکستان قرار گرفت و چاپ تازه این کتاب که با توضیحات، تصاویر و نقشه‌های جدید منتشر شده در اختیار این دانشگاه‌ها نیز قرار می‌گیرد.


١١:٣٦ - جمعه ٨ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٦٩٦٢    /    تعداد نمایش : ١٠٣خروج
تماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران