صفحه اول lتماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران
درباره خجند

اخبار > انتشار آثار ادیبان ایرانی در نشريه «پیام سغد»


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار آثار ادیبان ایرانی در نشريه «پیام سغد»

آثار ادیبان ایرانی در شماره جدید ماهنامه علمی و ادبی استانداری سغد تاجیکستان با عنوان «پیام سغد»، منتشر شد. در شماره دوم ماهنامه علمی و ادبی استانداری سغد با عنوان «پیام سغد» دو نامه از سهراب سپهری، بخشی از کتاب جعفر ابراهیمی (شاهد) و همچنین، نمونه‌هایی از آثار مریم جعفری آذرمانی، شاعر جوان کشورمان به چاپ رسید.

در بخش «ایجاد همزبانان» این مجله در معرفی مریم جعفری آذرمانی چنین نوشته شده است که: او از شاعران صاحب‌سبک امروز ایران ایران است که دو مرتبه برنده جایزه ادبی پروین اعتصامی شده است و مجموعه‌های اشعار او از «ضربان»، «دایره»، «پیانو»، «زخمه»، «صدای اره می‌آید» عبارتند. سپس نمونه‌هایی از اشعار این بانوی شاعر ایرانی از جمله اشعاری با عنوان «دو نقطه بود که آن شب دو چشم من شده بود» و «سلام بر شاعران باران...» منتشر شده‌اند.

همچنین در بخشی دیگری از این مجله که عنوان «از روزگار بزرگان» را دارد، دو نامه از سهراب سپهری با نام‌های «نامه به مادر» و «نامه به دوست» چاپ شده‌اند. «قصه‌های شیرین مثنوی معنوی» عنوان دیگری از مطالب این مجله است که حکایت «پیرمرد و طبیب جوان» را با زبان ساده و فصیح برای مخاطبان بر اساس کتاب «قصه‌های شیرین مثنوی معنوی» نوشته جعفر ابراهیمی شاهد منتشر کرده است.

در قسمت ادبیات شناسی این مجله، مقاله ادبیات شناس جوان امیده احمد اوه با عنوان «داستان عیسی (ع) و شرح آن در تاج التراجم» نشر شده است که مؤلف ضمن معرفی تفسیر «تاج التراجم في تفسير القرآن» بر ارزش و اهمیت این اثر تأکید كرده، به بررسی داستان حضرت مسیح (ع) در این تفسیر و تأثیر اندیشه‌های اسفراینی بر شاعران فارسی پرداخته است.

همچنین در این شماره از مجله پیام سغد، نمونه اشعار شاعران تاجیک از قبیل رستم وهاب، عبدالفتاح کلالی، سرفراز ذاکراف و در بخش نثر قصه «بخت خواب آلود» از آته خان سیف‌الله اف، «روز 27» از فرزانه، «پاره دل استاد» از انور عالم پیشکش خوانندگان شده‌اند.


١٦:٠٥ - چهارشنبه ٦ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٦٩٦٠    /    تعداد نمایش : ١٢١خروج
تماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران