صفحه اول lتماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران
درباره خجند

اخبار > بزرگداشت عطار نیشابوری در دانشگاه دولتی خجند


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت عطار نیشابوری در دانشگاه دولتی خجند

نشست دانشجویی «آشنایی با شیخ نیشابور» به مناسبت روز بزرگداشت عطار، شنبه 26 فروردین با حمایت وابستگی فرهنگی كشورمان در دانشگاه دولتی خجند برگزار شد.

در ابتدای این نشست معتبر عاقل‌اوا، مترجم کتاب «تذکره الاولیاء» شیخ عطار نیشابوری و استاد زبان فارسی دانشگاه دولتی خجند با بیان زندگینامه و برشمردن آثار گوناگون عطار، درباره جایگاه او در ادبیات فارسی و عرفان اسلامی سخن گفت.

وی با اشاره به اینکه عطار از بزرگ‌ترین آفرینندگان آثار ادبی تمثیلی در پهنه ادبیات فارسی است، گفت: استفاده از بیان داستانی و بهره‌گیری از نمادهای مختلف برای انتقال عمیق‌ترین مفاهیم عرفانی یکی از محورهای اساسی فعالیت عطار به عنوان عالمی است که از ادبیات به خوبی برای پیشبرد اهدافش استفاده کرده است.

سپس دانشجویان سال دوم و سوم دانشگاه دولتي خجند، نمایشی با نام «گفت‌وگوی پرنده‌ها» برگرفته از «منطق‌الطیر» عطار را اجرا کردند. قرائت حکایات و اشعاری از آثار مختلف عطار توسط دانشجویان و نمایش اسلایدهایی از آرامگاه عطار، از دیگر بخش‌های این مراسم بود. در سالن نشست نیز کتاب‌هایی از عطار به خط فارسی و سیریلیک در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

 

در پایان نشست كه با حضور معتبر شریف‌اوا، مدیر کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی خجند، بصیرجان رحیم‌اف، معاون دانشکده زبان‌های شرقی و تعداد دیگری از اساتید این دانشگاه برگزار شد، از سوی وابستگی فرهنگی ایران در خجند، به دانشجویان مشارکت‌کننده بختاور احمداف برای قرائت شعر، مسلمه صفراوا برای قرائت نثر از آثار عطار، حسن جان قره‌اف برای اجرای نقش هدهد، رسول جان قربان‌اف برای اجرای نقش پرنده‌باز و همچنین به سعیده برات‌اوا، دل‌افروز مجیداوا و شادانه همراه‌اوا، برای تهیه کتابچه ويژه آثار عطار، هدایایی اعطا شد.


١٥:٣٦ - يکشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٦١١٠    /    تعداد نمایش : ١٥٧خروج
تماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران