صفحه اول lتماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران
درباره خجند

اخبار > رونمايی از آثار عبدالجبار سروش


  چاپ        ارسال به دوست

رونمايی از آثار عبدالجبار سروش

محفل رونمایی از سه کتاب تازه‌‌نشر عبدالجبار سروش، پژوهشگر و شاعر تاجیک، به مناسبت 50 سالگی او با حضور و سخنرانی اساتید دانشگاه، نویسندگان و شاعران تاجيك، در تالار کتابخانه مرکزی استان سغد برگزار شد.

در این مراسم ابتدا بهرام میرسعیداف، ريیس کتابخانه مرکزی استان سغد (با نام تاش خواجه اثیری) درباره جایگاه عبدالجبار سروش در ادبیات معاصر تاجیک سخن گفت و پس از آن، احمدجان رحمتزاد، شاعر خلقی تاجیکستان و ريیس اتفاق نویسندگان استان سغد، در خصوص فعالیت علمی و تحقیقی این شاعر و محقق، گفت: سروش در طول فعالیتش، کاری مشکل و پرزحمت‌ یعنی تهیه فرهنگ اشعار کمال خجندی را با راهبری پرفسور عبدالمنان نصرالدین به عهده گرفت و آن را در مدت کوتاه آماده کرد و در کنار آن همچنان به انشای شعر مشغول بود و با نشر مجموعه‌های شعرش، سزاوار باور و بهای بلند شاعر شهیر، استاد لایق شیرعلی شد.

در ادامه نورعلی نورزاد، ريیس شعبه علم و نوآوری دانشگاه دولتی خجند درباره مجموعه اشعار سروش با نام «درخت، سپیده و آیینه» که با خط فارسی و به همت وابستگی فرهنگی ایران در خجند منتشر شده است، سخنرانی كرد.

نورعلی نورزاد درباره شعرهای سپید، سنتی و ویژگی‌های سبکی سروش، با آوردن شاهدهایی از اشعار اين شاعر، تأكيد كرد كه اهل قلم، عبدالجبار سروش را همچون شاعری صاحب سبک و صاحب مکتب، می‌شناسند.

سپس سعید عمران سعیداف، مدیر کرسی ادبیات کلاسیک دانشگاه دولتی خجند هم ضمن معرفی مجموعه تازه‌نشر صد غزل سروش تحت عنوان «شبنم نفس»، درباره هنر غزل‌سرایی او اظهار نظر و تأکید كرد: سهم سروش در حفظ و احیای سنت‌های شاعران غزل‌سرای کلاسیک زیاد است.

همچنین رامض عبدالله‌اف، استاد دانشگاه خجند هم با موضوع «نزاکت سخن و لطافت معنا در رباعیات سروش» سخنرانی كرد بر اساس مجموعه‌ تازه‌نشر او با نام «مُهر مِهر» درباره هنر شاعر در سرایش این گونه شعر فارسی، توضیحاتی ارايه داد.

شاعر خلقی تاجیکستان فرزانه خجندی نیز با ذکر جاودانگی‌ شعر و سخن و جاودانه‌نامی شاعران و سخنوران کلاسیک، آرزو كرد كه شعر و شخصیت سروش نیز در تاریخ ادبیات فارس‌زبانان ماندگار باشد.

در پایان محفل عبدالجبار سروش، چند شعر تازه سروده خود را خواند و به تفسیر آنها پرداخت و تأکید كرد که؛ جامعه به ارزش هر نفس و هر هم‌نفس برسد، عشق و زیبایی را ارج گذارد و انسان‌گرایی را شعار زندگی خود سازد.

درباره سروش

عبدالجبار شاه‌احمد متخلص به سروش، ١٣ آوریل سال ١٩٦٧ میلادی در روستای اِسکادَر کوهستان زرفشان در ولایت سُغد جمهوری تاجیکستان در خانواده آموزگار متولد شد. تحصیلات مقدماتی را در مدرسه روستا فراگرفت، سپس در رشته زبان و ادبیات تاجیک در دانشکده آموزگاری شهر خجند تحصیل کرد. وی در فاصله سال‌های ١٩٩٢ تا ١٩٩٦ «فرهنگ اشعار کمال خجندی» را در دو جلد تألیف كرد که جلد اول آن با اهتمام سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در سال ١٩٩٦ با حروف سیريلیک منتشر شد. پس از آن سروش به تکمیل این فرهنگ پرداخت که نسخه کامل این اثر با شرح بیش از ١٧ هزار واژه و عبارت به کار رفته در اشعار کمال خجندی در سال ٢٠١٥ توسط انتشارات «خراسان» در خجند به چاپ رسید.

همچنین با پیشگفتار و تصحیح سروش، دیوان کامل کمال خجندی با حروف تاجیکی و فارسی در همان سال منتشر شد. از سروش مجموعه‌های شعر با نام‌های «فریاد سلسله خاموشی»، «سیماب محبوس»، «صلیب سفید»، «جزیره تنهایی» و «بشنو از نی ...»، «شبنم نفس»، «مُهر مِهر» و «درخت، سپیده و آیینه» منتشر شده است.

مجموعه اشعار عبدالجبار سروش با نام «درخت، سپیده و آیینه» زمستان سال گذشته با حمایت وابستگی فرهنگی سفارت ایران در خجند، توسط انتشارات «خراسان» در 494 صفحه با خط فارسی منتشر شد.


١٩:٤٦ - جمعه ٢٥ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٥٧٩٥    /    تعداد نمایش : ١٤٥خروج
تماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران