صفحه اول lتماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران
درباره خجند

اخبار > برپایی جشن نوروز در ولایت سغد


  چاپ        ارسال به دوست

برپایی جشن نوروز در ولایت سغد

مراسم جشن نوروزی ولایت سغد با حضور رئیس‌جمهور تاجیکستان، استاندار سغد، وزرا و مقامات کشوری، دیپلمات‌ها و مسئولان نهادهای بین‌المللی از جمله مسعود احمدوند وابسته فرهنگی کشورمان در خجند روز شنبه پنجم فروردین در باغ وحدت شهرستان باباجان غفوراف برگزار شد.

در ابتدای مراسم امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان حاضران را به افتخار نوروز عالم‌افروز این پدیدة نادر فرهنگ جهانی تبریک‌ گفت و افزود: در شب و روزهای جشن نوروز سنّت عیادت خویش و تبار و از احوال احتیاج‌مندان باخبر شده، نوروز و بهار را تبریک نمودن در فرهنگ مردم ما جایگاه مهمی دارد. بزرگان ما به یتیمان و معیوبان و احتیاجمندان و خانواده‌های کم‌بضاعت کمک کردن، نوروز را تبریک گفته، شاد کردن دل آنها را از جملة عملهای خیر و صواب دانسته‌اند.

رئیس جمهوری تاجیکستان افزود: باعث افتخار است که مهمترین سنّت و تعامل‌های نوروزی، از قبیل با نقشه و نیت‌های نو آغاز نمودن کار و زندگی، پاک کردن دل‌ها از کینه و عداوت، پاکسازی جهاز و اسباب خانه، عیادت پیران و بیماران، کمک به یتیمان و احتیاج‌مندان، نشاندن نهال، دانه‌پاشی و تشکیل مسابقه‌های گوناگون ورزشی در این شب و روزهای جشن به طور عمومی از جانب اهالی اجرا می‌شوند.

سپس برنامه کاروان نوروزی با آواز سرنا و کرنا آغاز شد و طی دو ساعت بیش از 6 هزار هنرمند سغدی از 18 ناحیه و شهر این استان با گذر از روبروی جایگاه مهمانان، مراسم و سنت‌های نوروزی مانند سمنو پزان، چیدن سفره هفت سین و هفت شین، بای چیچک خوانی، نان و آش پزی، آیین‌ها، سرودها و بازی‌های محلی را به نمایش در آوردند.

 

 


١٤:١٣ - يکشنبه ٦ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٤٥٠٤    /    تعداد نمایش : ١٣٧خروج
تماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران