صفحه اول lتماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران
درباره خجند

اخبار > انتشار دیوان خیالی بخارایی به خط سیریلیک


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار دیوان خیالی بخارایی به خط سیریلیک

دیوان خیالی بخارایی با تصحیح بهرام رحمت‌زاد شامل قصاید، غزلیات، قطعات، رباعی‌ها و مفردات این شاعر ادبیات فارسی منتشر شد. این دیوان به همت مرکز علمی کمال خجندی آماده و توسط موسسه اننتشاراتی «خراسان» در 409 صفحه با خط کریلی به چاپ رسید.

اگرچه پیش از این نمونه‌هایی از شعر این شاعر در تذکره و مجموعه‌هایی نظیر «نمونة ادبیات تاجیک»،  «گلشن ادب»، «گنج پریشان» و «شاعران ماوراءالنهر» در تاجیکستان به دست خوانندگان رسیده بود اما برای اولین بار است که به صورت کامل دیوان خیالی بخارایی در این کشور منتشر می‌شود.

بهرام رحمت‌زاد استاد دانشگاه دولتی خجند و مصحح دیوان بر چاپ حاضر مقدمه‌ای مفصل نوشته و راجع به شاعرانی که با تخلص خیالی شعر می‌سروده‌اند با تکیه بر معلومات تذکره‌ها و مقالات دانشمندان ایرانی بحث نموده است. رحمت‌زاد در این مقدمه درباره شانزده شاعر با تخلص خیالی سخن گفته است.

چاپ کریلی دیوان خیالی بخارایی از روی تصحیح عزیز دولت آبادی (تبریز، 1352شمسی) تهیه شده، علاوه توضیح بعضی نکات مشکل شعر خیالی، مصحح ابیات را از نگاه وزن و منطق درونی با دسترسی به دیگر نسخه‌ها تصحیح نموده است. افزون بر این، اشعار منسوب به شاعران دیگری که با تخلص بخارایی شعر می‌سروده‌اند و به «دیوان» خیالی بخارایی راه یافته‌اند، در پاورقی با ذکر منبع ثبت شده‌اند.

مولانا خیالی بخارایی یکی از شاعران معروف قرن نهم (پانزدهم میلادی) است که به گفته کارشناسان در شعر از آرایه‌‌های عارفانة سنایی و عطّار، زبان نظامی و سعدی، شیوة رندانة خواجو و حافظ و نزاکت عاشقانة امیر خسرو و حسن دهلوی بهره گرفته است. او در غزلسرایی پیرو مکتب ادبی شیخ کمال خجندی محسوب می‌شود و در پیشرفت و ترویج این رویة شعر فارسی سهم چشمگیر دارد. اشعار او متضمّن معانی بکر و شیوة سخنوری‌اش جذّاب و دلنشین است. او غزل زیبایی با مطلع «ای تیر غمت را دل عشاق نشانه / جمعی به تو مشغول و تو غایب ز میانه» دارد که توسط شیخ بهایی تضمین شده است.


١٣:٣٨ - جمعه ٢٣ مهر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٢٧٨٤    /    تعداد نمایش : ٣٠٢خروج
تماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران