صفحه اول lتماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران
درباره خجند

اخبار > انتشار دیوان شیدای خجندی به خط سیریلیک


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار دیوان شیدای خجندی به خط سیریلیک

دیوان شیدای خجندی، شاعر قرن هفدهم و هجدهم میلادی در ماوراءالنهر، برای نخستين‌بار به اهتمام مولوده نعمت اوه، استاد دانشگاه دولتی خجند به خط سیریلیک منتشر شد.

دیوان شیدای خجندی که از پیروان سبک و کلام حافظ شیرازی به شمار می‌رود با حمایت مرکز علمی کمال خجندی توسط انتشارات «ناشر» در 611 صفحه چاپ و توزیع شده است.

نشر این دیوان با بررسی علمی و انتقادی بر اساس چهار نسخه خطی شاعر که با شماره‌های 2495، 1347 و 567 در گنجینه دست خط‌های آکادمی علوم جمهوری تاجیکستان نگهداری می‌شوند و نسخه کتابخانه شخصی سید عمر سلطان شماره 37 انجام شده است.

اين دیوان فراگیر غزل‌ها، مخمّسات و مرثیه‌های این شاعر توانای آخر قرن 17 و اوایل سده 18میلادی است که بیشتر از 5000 بیت شعر را در بر می‌گیرد. این دیوان دارای یک مقدمه مفصل است که دائر به زندگی، آثار، سبک، هنر شاعری و تاثیرپذیری شاعر از حافظ و دیگران بحث می‌كند و همچنين، در پایان کتاب، لغات دشوار و بعضی از تعبیرات شاعر شرح داده شده است.

شیدای خجندی از پیروان طریقت نقشبندیه و از پیشوایان این مسلک در عهد خویش بوده و در خانقاه خویش مریدان زیادی را تربیت کرده است. اسم شاعر لطف‌الله بوده اما به عنوان ایشان شیدا معروف بوده است. او در سرودن غزلیاتش که سرشار از معانی بلند عرفانی و اخلاقی است از قاسم انوار، طالب آملی و از همه بیشتر از خواجه حافظ شیرازی پیروی کرده است. در این باره شاعر در اشعار خویش چنین اشاره کرده است: تا حافظ شیراز به کامم نمکی ریخت/شیدایی، از آن لذت گفتار بلند است.


١٨:٠٠ - شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٧٣٩٥    /    تعداد نمایش : ١٧١خروج
تماس با ما lدرباره ما lسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی lموافقت نامه فرهنگی lپیشینه روابط ایران و تاجیکستان lآشنایی با ایران